نشست تحلیل گفتمانی وحدت
66 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
تعداد شرکت کننده : 0

 

شست « تحلیل گفتمانی وحدت» به همت دفتر جنبش نرم افزاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در تاریخ 11 تیرماه 1387 در قم برگزار شد

http://hawzahnews.ir/showdata.aspx?dataid=5950

ويقترح الباحث الإيراني صادق حقيقت - الذي تعمّق في فضح الموروث الشّيعي الصّفوي - إلى اعتماد تمايز جديد، غير التمايز الصّفوي العثماني، بقوله ''إنّ الإلحاد ثقافياً، وإسرائيل، سياسياً، كفيلان بأن يصوغ الشّيعة والسّنة تعريفاً لمواقعهم في الخطاب الجديد، استعداداً لصناعة تمايزات جديدة في عصر العولمة''.

http://www.alwaqt.com/art.php?aid=156347

به گزارش مرکز خبر حوزه،‌ دکتر صادق حقیقت با ارائه مقاله ای با موضوع تحلیل گفتمان وحدت در این نشست گفت: موضوع قدیمی وحدت با یک روش جدید به نام گفتمان،‌ قابل تحلیل است و وحدت شیعه و سنی موضوعی است که در طول تاریخ به انواع مختلف طرح شده است. وی افزود: مدعا در این است که اصل بحث وحدت بدیل ندارد و یا اینکه با رویکرد گفتمانی به تدریج امکان وحدت شیعه و سنی را فراهم و یا اختلاف و تضاد بین این دو را منحل می کند. دکتر حقیقت با تطبیق بحث گفتمان صفویه و گفتمان عثمانی گفت: چون ایران شیعه شد، به ضد وحدت ملی بدل شد، زیرا در ایران، شیعه ضعیف بود و در اطراف آن اهل تسنن قوی بودند و در خارج از ایران گفتمان عثمانی قرار داشت و بنابراین شکل گیری گفتمان تشیع صفوی به وحدت ضرر زد. وی افزود: اگر حرکتی برای زیاد کردن فاصله شیعه و سنی در طول چهار قرن ایجاد شد،‌ ما می توانیم آن را به وحدت برگردانیم. سخنران این نشست با اشاره به لزوم وحدت در این عصر گفت: امروز تضاد گفتمان شیعه و سنی به تحلیل و حاشیه رفته که ما باید تضادهای دیگری مانند تضاد دین و الحاد، تضاد سنت و تجدد و تضاد اومانیسم با دینداری را برجسته کنیم. دکتر حقیقت یادآورشد: شیعه و سنی با هم همدل هستند و دشمنان می خواهند تضاد به حاشیه رفته را برجسته کنند. در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه از محققین حوزه و ناقدین این نشست گفت: بحث وحدت در تاریخ اسلام به عنوان یک استراتژی در نزد بسیاری ازمتفکران و پیشوایان دین وجود داشته است. وی افزود: پایه‌گذاری وحدت و تقریب شیعه و سنی، امیرالمومنین (ع) بودند و در زمان معاصر هم اشخاصی مانند سید جمال الدین اسدآبادی و حضرت امام و مقام معظم رهبری هستند. حجت الاسلام و المسلمین خسرو پناه گفت: وحدت مورد مطلوب، زمانی تحقق پیدا می کند که عقاید شخصی و فرهنگ‌های محلی را کنار بگذاریم و محور، متون دینی و اصیل اسلامی باشد. وی نقش گروههای اجتماعی را در فهم و تفسیر گفتمان موثر دانست و بیان کرد:‌ مبانی و بنیادهای فکری گروههای اجتماعی می تواند در تفسیر گفتمان‌ها موثر باشد.